To schorzenie, u którego podstaw może leżeć wiele różnych powodów. Wymienia się tutaj między innymi nieumiejętność poradzenia sobie z emocjami, a wyniku tego – znieczulanie się poprzez działania mające na celu uruchomienia systemu nagrody. Uzależnienie od zakupów, nazywane również zakupoholizmem, czyli kupowaniem kompulsywnym, może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, emocjonalnych i społecznych.
Blog
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej...
- 25/04/2024 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeTerapia alkoholowa dla kierowcówDowiedz się więcej
Osoby, które decydują się na prowadzenie pojazdów po spożyciu napoju alkoholowego, narażają nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego na ryzyko wypadków i kolizji. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu to między innymi grzywna i pozbawienie wolności.
- 26/03/2024 0 KomentarzeFazy uzależnienia od alkoholuDowiedz się więcej
Ludzie borykają się z różnymi problemami, z którymi czasami ciężko sobie poradzić. Alkoholizm, to nie tylko problem indywidualny, ale społeczny, którego skutki odczuwalne są na wielu płaszczyznach. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jakie są fazy uzależnienia od alkoholu, skutki tego nałogu oraz rola leczenia w ośrodku AA.
- 11/09/2023 0 KomentarzeRozwój i dorastanie dziecka z FASDowiedz się więcej
Rozwój i dorastanie młodych osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) to wyjątkowe wyzwanie zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego rodziny. FAS to stan, który powstaje w wyniku narażenia płodu na alkohol w czasie ciąży. Jest to zespół skomplikowanych zaburzeń i wad rozwojowych, które mogą mieć trwały wpływ na zdrowie i funkcjonowanie przez całe życie. Rozwój i dorastanie dziecka z takim schorzeniem może być utrudnione, ale w żadnym wypadku nie powinno ono przekreślać normalnego funkcjonowania. Pomocny w tym celu może być ośrodek odwykowy bądź ośrodek terapii uzależnień.
- 08/08/2023 0 KomentarzeNajczęstsze pytania związanie z FASDowiedz się więcej
Bardzo ważne jest, aby kobiety w ciąży ograniczały spożywanie niektórych trunków, szczególnie tych wysoko procentowych. Niestosowanie się do tych zaleceń i nieodstawienie takich substancji może prowadzić do komplikacji takich jak FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, będący poważnym stanem zdrowotnym spowodowanym narażeniem płodu na alkohol podczas ciąży. Skutki tego zaburzenia mogą być trwałe i wpływać na całe życie dziecka.
- 08/08/2023 0 KomentarzeCzym jest i dlaczego powstaje FAS?Dowiedz się więcej
Podczas ciąży zdecydowanie niezalecane jest spożywanie niektórych produktów, w tym również substancji alkoholowych. Jedną z konsekwencji niestosowania się do tych zaleceń może być FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Jest to grupa wad wrodzonych i problemów zdrowotnych u dzieci, które powstają w wyniku spożywania wysokoprocentowych substancji przez matkę w czasie ciąży. FAS jest poważnym i trwałym skutkiem picia wspomnianych substancji w okresie rozwoju płodu, dlatego jest niezwykle istotne, aby przyszłe matki unikały spożywania takich trunków w trakcie ciąży.
- 23/06/2023 0 KomentarzeSomnambulizm czyli lunatykowanieDowiedz się więcej
Somnambulizm, zwany także lunatyzmem, oznacza wykonywanie różnego rodzaju czynności, gdy mózg pozostaje głęboko uśpiony. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą wykonywać złożone ruchy, oddawać się czynnościom domowym lub spacerować poza posesją. Następnego dnia nie pamiętają, co wydarzyło się w nocy. Stwarza to wysokie ryzyko nieszczęśliwych wypadków, gdyż mimo wielu zabezpieczeń, pacjenci mogą wydostawać się z pokoju. W trakcie epizodów zabronione jest budzenie osób chorych na somnambulizm. Należy je spokojnie odprowadzić do łóżka. W przeciwnym razie mogą poczuć się zdezorientowani i zagrożeni.
- 08/05/2023 0 KomentarzeNadmierna senność - HipersomnieDowiedz się więcej
Ciągłe uczucie zmęczenia i brak energii to przypadłości, które utrudniają prowadzenie normalnego trybu życia. Nadmierna senność w ciągu dnia oraz długi, lecz niedający wystarczającego odpoczynku sen nocny mogą być objawem różnych chorób np. depresji, cukrzycy, infekcji bakteryjnej lub wirusowej, urazów głowy czy niedoczynności tarczycy. Równie często towarzyszom osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków i hazardu oraz nadużywającym substancji mogących powodować zaburzenia snu, głównie środków odurzających
- 14/04/2023 0 KomentarzeBezsenność - zaburzenie snuDowiedz się więcej
Zaburzenia snu obejmują dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się: bezsenność (zbyt krótki sen) oraz zaburzenia rytmu okołodobowego (sen o nietypowych porach lub zbyt długi). W tym artykule opisujemy czym jest owa bezsenność oraz na czym polega jej leczenie.
- 14/04/2023 0 KomentarzeUzależnienie od hazarduDowiedz się więcej
Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10 patologiczny hazard należy do kategorii zaburzeń nawyków i popędów. Do rozpoznania uzależnienia konieczne jest wystąpienie symptomów opisanych w tym artukule.
- 23/09/2022 0 KomentarzeDepresja a uzależnienieDowiedz się więcej
Najnowsze statystyki WHO (1) pokazują, że już niemal miliard osób na całym świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Ocenia się, że około 5% populacji choruje na depresję, a jej objawy niezwykle często wykazują także osoby zmagające się z nałogami.
- 19/07/2022 0 KomentarzeCiąg alkoholowy – czym jest i jak go przerwać?Dowiedz się więcej
To jedna z przypadłości charakterystycznych dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z dotykającym je nałogiem. Ciąg alkoholowy to niezwykle poważny stan, niosący przykre konsekwencje nie tylko dla uzależnionej jednostki, ale i dla całego jej otoczenia.
- 21/06/2022 0 KomentarzeUzależnienie od marihuany – objawy, skutki i leczenieDowiedz się więcej
Temat tego narkotyku jest wyjątkowo kontrowersyjny. Wiele osób uważa, że konopie są niesłusznie demonizowane, zwłaszcza w porównaniu do innych używek (papierosy, alkohol). Choć kwestia legalizacji/depenalizacji marihuany to zupełnie osobny temat, nie należy zapominać, że jest to jednak substancja psychoaktywna – co oznacza, że może uzależniać, a jej regularne zażywanie niesie ze sobą określone skutki dla organizmu. Dowiedz się, jakie objawy oraz drogi leczenia istnieją dla tego konkretnego nałogu.
- 20/05/2022 0 KomentarzeUzależnienie od substancji psychoaktywnych a uzależnienie behawioralneDowiedz się więcej
To termin, który powszechnie stosowany jest w odniesieniu do różnego rodzaju środków odurzających: narkotyków, alkoholu, leków. Substancje psychoaktywne nie są jednak jedynym przedmiotem uzależnień: mogą stać się nim także różnego rodzaju czynności, które początkowo przynoszą nam ulgę i satysfakcję. Z czasem stają się one przymusem, które mogą powodować szereg objawów i konsekwencji, zarówno fizycznych, jak i behawioralnych.
- 21/04/2022 0 KomentarzePsychoza alkoholowa – jej objawy i sposoby leczeniaDowiedz się więcej
Skutki długoletniego stosowania używek to nie tylko ryzyko wystąpienia uzależnienia behawioralnego, ale także poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym ze stanów, który często towarzyszy uzależnionym, jest tzw. psychoza alkoholowa. Wyróżniamy kilka jej postaci, które różnią się między sobą m.in. charakterem i stopniem nasilenia objawów.
- 21/03/2022 0 KomentarzeAlkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) – zasady leczenia i objawyDowiedz się więcej
Wyjście z nałogu to ogromny wysiłek, na który można się zdobyć tylko przy dostatecznie silnej woli oraz wsparciu otoczenia. Należy pamiętać, że odstawienie nadużywanej substancji to dopiero początek tej trudnej drogi, a ludzki organizm potrzebuje niekiedy sporo czasu, aby wrócić na tory prawidłowego funkcjonowania. Czym objawia się alkoholowy zespół abstynencyjny i w jaki sposób możemy go leczyć?
- 17/02/2022 0 Komentarze5 najpopularniejszych pytań o detoksykacjiDowiedz się więcej
Osoba zmagająca się z uzależnieniem nie tylko ma problem ze sferą psychiczną. Wskutek nadużywania alkoholu, nikotyny czy narkotyków dotknięte jest przede wszystkim ciało. Zanim narkoman czy alkoholik uda się na terapię grupową bądź indywidualną, warto zacząć od solidnego oczyszczenia organizmu ze szkodliwych i niszczących substancji. W tym celu stosuje się detoksykację, którą opiszemy w tym artykule krok po kroku i odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania w tym zakresie.
- 19/01/2022 0 KomentarzeHikikomori – aktualne czasy a stan wycofania społecznegoDowiedz się więcej
Świat po pandemii nie będzie już taki sam jak przedtem. Od wiosny 2020 roku zaszły ogromne zmiany nie tylko w zawodowym czy organizacyjnym funkcjonowaniu społeczeństw. Przez ograniczone kontakty międzyludzkie dotknięta została przede wszystkim nasza psychika. Staliśmy się z jednej strony bardziej zamknięci i wycofani, a z drugiej usilnie łakniemy bliskości drugiego człowieka. W skrajnych przypadkach można mówić nawet o hikikomori, czyli wirusie izolacji rodem z Japonii. Czym dokładnie jest i jak się objawia – o tym opowiemy w dalszej części tekstu.
- 17/12/2021 0 KomentarzeObjawy DDA – kim są dorosłe dzieci alkoholików?Dowiedz się więcej
Nie każdy z nas miał to szczęście i przywilej dorastania w kochającej rodzinie, która wyposażyła nas w stabilne poczucie własnej wartości i umiejętność budowania związków. Niestety duża część wychowywała się w domu, w którym przynajmniej jeden rodzic pił. Takie osoby to dorosłe dzieci alkoholików, które nigdy nie mogły cieszyć się młodzieńczymi latami, dorastać w spokojnej atmosferze i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Dlaczego tak się stało i jakie są najczęstsze objawy DDA? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
- 19/11/2021 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzePowrót do nałogu – jak ponownie radzić sobie z tym samym problemem?Dowiedz się więcej
Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem mamy do czynienia, przyczyna regularnego sięgania po alkohol, papierosy, narkotyki, gry hazardowe i inne jest podobna. Zawsze chodzi o ucieczkę od problemów, zagłuszenie wewnętrznego krytyka i ukojenie bólu egzystencjalnego. Niektórzy zdobywają się w końcu na rozpoczęcie terapii, ale nie zawsze są w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Czy powrót do nałogu zaprzepaszcza wszystko, czego takie osoby nauczyły się na terapii i przekreśla szanse na wyjście z uzależnienia raz na zawsze? W tym artykule przyjrzymy się problemowi
ponownego sięgania po kieliszek czy narkotyki po opuszczeniu ośrodka odwykowego, detoksykacji, psychoterapii indywidualnej i grupowej. - 27/10/2021 0 KomentarzeGrupy wsparcia – jak pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym?Dowiedz się więcej
Leczenie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, hazardu i innych używek to długofalowy proces wymagający pełnego zaangażowania pacjenta. Rozpoczęcie terapii to nie wszystko. Liczą się przede wszystkim osobiste pobudki uzależnionej osoby, a nie to, że chcemy odkupić swoje winy względem rodziny, uspokoić ją czy uśpić jej czujność. Nie podejmujemy leczenia dla innych, tylko dla siebie. Tylko wtedy, kiedy dostrzeżemy problem i zrozumiemy jego wagę, a także poczujemy głęboką chęć zmiany swojego życia, terapia ma szansę na powodzenie. Oprócz oczyszczania organizmu w przypadku narkomanii czy choroby alkoholowej i psychoterapii ze specjalistą niezwykle pomocne są grupy wsparcia.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeFakty i mity o uzależnieniuDowiedz się więcej
Wokół tematu uzależnień krąży wiele mitów. Wielokrotnie powtarzane zostają przez społeczeństwo uznane za fakty – a to z kolei może być przyczyną niechęci czy też wstydu osób uzależnionych, które boją się poprosić o pomoc. Postaramy się rozprawić z najczęściej powtarzanymi poglądami.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeSkąd biorą się uzależnienia?Dowiedz się więcej
Ile osób uzależnionych, tyle różnych historii. Różne są uzależnienia, różne są też podłoża ich rozwoju. Skąd się biorą nałogi? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. A szkoda, bo gdybyśmy znali konkretną przyczynę uzależnień, być może łatwiej byłoby ich uniknąć czy też wyrwać się z ich szponów.
Badania i obserwacje pozwoliły na wysnucie wniosków na temat mechanizmów powstawania oraz rozwoju uzależnień. Należy jednak pamiętać, że żadne z nich nie stanowią usprawiedliwienia dla nałogu.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeŻyciowa pasja sposobem na walkę z nałogiemDowiedz się więcej
Każde uzależnienie dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Każdy nałóg jest chorobą – i choć alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą jest się już całe życie, można powrócić do normalnego życia. By terapia miała większe szanse powodzenia i zmniejszyć ryzyko ulegnięcia pokusie w przyszłości, warto znaleźć sobie zajęcie, które zajmie czas i myśli osoby uzależnionej. Odnalezienie prawdziwej pasji może stać się dobrym sprzymierzeńcem w walce z patologicznym głodem.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzePsychoterapia w leczeniu uzależnieńDowiedz się więcej
Walka z nałogiem to walka na wielu płaszczyznach. Często bowiem mamy do czynienia z uzależnieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego w leczeniu uzależnień każdego typu wykorzystuje się różne metody, w tym także psychoterapię.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeKobiety a uzależnieniaDowiedz się więcej
Pojęcie słabej płci może być zasadne w przypadku analizy podatności na uzależnienia. I nie chodzi tutaj o powielanie stereotypów! Po prostu wynika to z biologicznych, jak i psychologicznych różnic pomiędzy płciami, które powodują, że kobiety uzależniają się szybciej aniżeli mężczyźni.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeW szponach hazardu. 5 trików stosowanych przez kasyna!Dowiedz się więcej
Trudnym do rozpoznania uzależnieniem jest uzależnienie od hazardu. Bo po czym poznać, kiedy to jeszcze dobra zabawa, a kiedy nałóg? Często nawet nie jesteśmy świadomi, że padamy ofiarą nie tylko swojej słabości i uzależnienia od adrenaliny towarzyszącej podczas gry, ale i manipulacji ze strony salonów gier. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze triki, jakie stosują kasyna, by uzależnić od siebie klientów.
- 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 KomentarzeJak alkohol działa na mózg i czy picie małych ilości może być szkodliwe?Dowiedz się więcej
Kieliszek wina albo mały drink na odstresowanie po ciężkim dniu w pracy – brzmi znajomo? Wiele osób sięga regularnie po małe ilości alkoholu, nie widząc w tym nic złego. Łatwo w ten sposób wpaść w szpony zgubnego nałogu. Ale to nie jest jedyne zagrożenie wynikające z systematycznego sięgania po procentowe trunki. Nawet mały łyk alkoholu powoduje, że krąży on po organizmie nawet przez kilka godzin – a wraz z nim substancje toksyczne, które sieją spustoszenie w organizmie.