Blog

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej...

 • 19/01/2022 0 Komentarze
  Hikikomori – aktualne czasy a stan wycofania społecznego

  Świat po pandemii nie będzie już taki sam jak przedtem. Od wiosny 2020 roku zaszły ogromne zmiany nie tylko w zawodowym czy organizacyjnym funkcjonowaniu społeczeństw. Przez ograniczone kontakty międzyludzkie dotknięta została przede wszystkim nasza psychika. Staliśmy się z jednej strony bardziej zamknięci i wycofani, a z drugiej usilnie łakniemy bliskości drugiego człowieka. W skrajnych przypadkach można mówić nawet o hikikomori, czyli wirusie izolacji rodem z Japonii. Czym dokładnie jest i jak się objawia – o tym opowiemy w dalszej części tekstu.

  Dowiedz się więcej
 • 17/12/2021 0 Komentarze
  Objawy DDA – kim są dorosłe dzieci alkoholików?

  Nie każdy z nas miał to szczęście i przywilej dorastania w kochającej rodzinie, która wyposażyła nas w stabilne poczucie własnej wartości i umiejętność budowania związków. Niestety duża część wychowywała się w domu, w którym przynajmniej jeden rodzic pił. Takie osoby to dorosłe dzieci alkoholików, które nigdy nie mogły cieszyć się młodzieńczymi latami, dorastać w spokojnej atmosferze i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Dlaczego tak się stało i jakie są najczęstsze objawy DDA? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

  Dowiedz się więcej
 • 19/11/2021 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Powrót do nałogu – jak ponownie radzić sobie z tym samym problemem?

  Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem mamy do czynienia, przyczyna regularnego sięgania po alkohol, papierosy, narkotyki, gry hazardowe i inne jest podobna. Zawsze chodzi o ucieczkę od problemów, zagłuszenie wewnętrznego krytyka i ukojenie bólu egzystencjalnego. Niektórzy zdobywają się w końcu na rozpoczęcie terapii, ale nie zawsze są w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Czy powrót do nałogu zaprzepaszcza wszystko, czego takie osoby nauczyły się na terapii i przekreśla szanse na wyjście z uzależnienia raz na zawsze? W tym artykule przyjrzymy się problemowi
  ponownego sięgania po kieliszek czy narkotyki po opuszczeniu ośrodka odwykowego, detoksykacji, psychoterapii indywidualnej i grupowej.

   

  Dowiedz się więcej
 • 27/10/2021 0 Komentarze
  Grupy wsparcia – jak pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym?

  Leczenie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, hazardu i innych używek to długofalowy proces wymagający pełnego zaangażowania pacjenta. Rozpoczęcie terapii to nie wszystko. Liczą się przede wszystkim osobiste pobudki uzależnionej osoby, a nie to, że chcemy odkupić swoje winy względem rodziny, uspokoić ją czy uśpić jej czujność. Nie podejmujemy leczenia dla innych, tylko dla siebie. Tylko wtedy, kiedy dostrzeżemy problem i zrozumiemy jego wagę, a także poczujemy głęboką chęć zmiany swojego życia, terapia ma szansę na powodzenie. Oprócz oczyszczania organizmu w przypadku narkomanii czy choroby alkoholowej i psychoterapii ze specjalistą niezwykle pomocne są grupy wsparcia.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Fakty i mity o uzależnieniu

  Wokół tematu uzależnień krąży wiele mitów. Wielokrotnie powtarzane zostają przez społeczeństwo uznane za fakty – a to z kolei może być przyczyną niechęci czy też wstydu osób uzależnionych, które boją się poprosić o pomoc. Postaramy się rozprawić z najczęściej powtarzanymi poglądami.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Skąd biorą się uzależnienia?

  Ile osób uzależnionych, tyle różnych historii. Różne są uzależnienia, różne są też podłoża ich rozwoju. Skąd się biorą nałogi? Niestety, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. A szkoda, bo gdybyśmy znali konkretną przyczynę uzależnień, być może łatwiej byłoby ich uniknąć czy też wyrwać się z ich szponów.

   

  Badania i obserwacje pozwoliły na wysnucie wniosków na temat mechanizmów powstawania oraz rozwoju uzależnień. Należy jednak pamiętać, że żadne z nich nie stanowią usprawiedliwienia dla nałogu.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Życiowa pasja sposobem na walkę z nałogiem

  Każde uzależnienie dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Każdy nałóg jest chorobą – i choć alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą jest się już całe życie, można powrócić do normalnego życia. By terapia miała większe szanse powodzenia i zmniejszyć ryzyko ulegnięcia pokusie w przyszłości, warto znaleźć sobie zajęcie, które zajmie czas i myśli osoby uzależnionej. Odnalezienie prawdziwej pasji może stać się dobrym sprzymierzeńcem w walce z patologicznym głodem.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Psychoterapia w leczeniu uzależnień

  Walka z nałogiem to walka na wielu płaszczyznach. Często bowiem mamy do czynienia z uzależnieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego w leczeniu uzależnień każdego typu wykorzystuje się różne metody, w tym także psychoterapię.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Kobiety a uzależnienia

  Pojęcie słabej płci może być zasadne w przypadku analizy podatności na uzależnienia. I nie chodzi tutaj o powielanie stereotypów! Po prostu wynika to z biologicznych, jak i psychologicznych różnic pomiędzy płciami, które powodują, że kobiety uzależniają się szybciej aniżeli mężczyźni.

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  W szponach hazardu. 5 trików stosowanych przez kasyna!

  Trudnym do rozpoznania uzależnieniem jest uzależnienie od hazardu. Bo po czym poznać, kiedy to jeszcze dobra zabawa, a kiedy nałóg? Często nawet nie jesteśmy świadomi, że padamy ofiarą nie tylko swojej słabości i uzależnienia od adrenaliny towarzyszącej podczas gry, ale i manipulacji ze strony salonów gier. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze triki, jakie stosują kasyna, by uzależnić od siebie klientów.

   

  Dowiedz się więcej
 • 21/04/2020 - SOT Stare Juchy 0 Komentarze
  Jak alkohol działa na mózg i czy picie małych ilości może być szkodliwe?

  Kieliszek wina albo mały drink na odstresowanie po ciężkim dniu w pracy – brzmi znajomo? Wiele osób sięga regularnie po małe ilości alkoholu, nie widząc w tym nic złego. Łatwo w ten sposób wpaść w szpony zgubnego nałogu. Ale to nie jest jedyne zagrożenie wynikające z systematycznego sięgania po procentowe trunki. Nawet mały łyk alkoholu powoduje, że krąży on po organizmie nawet przez kilka godzin – a wraz z nim substancje toksyczne, które sieją spustoszenie w organizmie.

  Dowiedz się więcej

Witaj na naszym blogu!