Terapia alkoholowa dla kierowców
Osoby, które decydują się na prowadzenie pojazdów po spożyciu napoju alkoholowego, narażają nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego na ryzyko wypadków i kolizji. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu to między innymi grzywna i pozbawienie wolności.
Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z uzależnieniem, które może mieć tak duże konsekwencje zdrowotne, społeczne i prawne, jest skorzystanie z pomocy specjalnych ośrodków. W naszej placówce odbywają się terapie uzależnień. Każdy może zgłosić się na odwyk dla kierowcy i zrobić pierwszy krok w kierunku trzeźwości.
Odwyk dla kierowcy – jak wygląda terapia?
Nasz plan obejmuje standardowo dokładnie 6 tygodni. Niekiedy zostaje on przedłużony do 8 lub skrócony do 4 - taką decyzję podejmuje kierownik ośrodka przeprowadzającego odwyk dla kierowców. Każda terapia ma indywidualny charakter. Jej przebieg, rodzaj oraz schemat są uzależnione od osób przebywających pod naszą opieką. Jazda po alkoholu to tylko jeden efekt alkoholizmu. Dlatego istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z podopiecznymi i ustalenie form wsparcia, na przykład spotkań grupowych z psychologiem.
Konsekwencje prawne jazdy po alkoholu
Jazda pod wpływem alkoholu ma wiele konsekwencji. Według prawa kara może obejmować zarówno obciążenia finansowe, jak i utratę dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów (na 3 lata lub dożywotnio). W zależności od stopnia przekroczenia dopuszczalnej ilości promili we krwi, kierowca może zostać ukarany mandatem (2500-30 000 zł), a nawet pozbawieniem wolności na kilka lat. Kierowcy (zarówno przed, jak i po odwyku) powinni być świadomi konsekwencji swoich decyzji dotyczących spożywania napojów alkoholowych przed prowadzeniem pojazdu — również tych dotyczących życia osób trzecich.
Wsparcie rodziny i przyjaciół w procesie terapii alkoholowej
Bliscy odgrywają kluczową rolę w procesie terapii alkoholowej dla kierowców. Ich wsparcie emocjonalne, zrozumienie i motywacja mogą być niezbędnym elementem w odwyku i procesie zdobywania umiejętności radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Kary za jazdę pod wpływem są surowe – nie tylko te prawne, ale również zdrowotne. Dlatego ważne jest zapobieganie takim sytuacjom.