PORADNIA TERAPII UZALEŻNIEŃ

 

Oczyszczenie organizmu to twój pierwszy krok do trzeźwości 

 

W wielu przypadkach niezbędnym warunkiem do podjęcia terapii alkoholizmu jest przejście detoksu, czyli kompleksowego oczyszczenia i regeneracji organizmu, który przez długi czas narażony był na toksyczne oddziaływanie alkoholu.

Celem detoksu jest przede wszystkim odzyskanie równowagi w organizmie pacjenta oraz uzupełnienie niedoborów powodowanych nadużywaniem alkoholu, tj. witamin i elektrolitów.

 

Czym jest detoks?

 

Alkohol to silna trucizna, która sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie człowieka. U osoby uzależnionej, która piła kilka czy kilkanaście dni praktycznie bez przerwy dochodzi do rozchwiania gospodarki wodno-elektrolitowej (alkohol działa odwadniająco i wypłukuje minerały), niedoborów witamin i innych substancji odżywczych.

Metabolizm alkoholu to złożony proces, a odstawienie tej substancji u osoby uzależnionej wywołuje objawy tzw. zespołu abstynencyjnego, takie jak m.in. drżenie mięśni, bóle głowy, wymioty, biegunki, kłopoty ze snem, lęki i inne. Objawy te są odpowiedzią organizmu na głód alkoholowy.

 

Detoks, czyli odtrucie, polega na wyeliminowaniu toksycznych związków pochodzących z metabolizmu alkoholu i uzupełnieniu niedoborów po długotrwałym okresie picia.

 

 

Kto powinien przejść przez odtruwanie alkoholowe?

 

Odtruwanie jest elementem obowiązkowym dla osób będących w trakcie trwania tzw. ciągu, które wymagają wytrzeźwienia. Detoks musi przejść pacjent, u którego występują objawy zespołu abstynencyjnego. Właśnie często za sprawą tych dokuczliwych objawów samodzielne zerwanie z nałogiem bywa niemożliwe. Jedynym lekiem na złe samopoczucie po gwałtownym odstawieniu alkoholu okazuje się zaspokojenie głodu, a więc ponowne napicie się.

 

Nie zapominajmy, że obok objawów fizycznych, takich jak drżenie mięśni, biegunki, wymioty, bóle głowy itp. pojawiają się także psychiczne skutki odstawienia, w postaci rozdrażnienia, zaburzeń snu, napadów lękowych, napadów agresji czy omamów.

Czym jest głód alkoholowy?

 

Głód alkoholowy, czyli inaczej przymus skłaniający do napicia się, wytwarza się przez lata picia. Etanol działa szybko, dlatego człowiek bardzo łatwo się do niego przyzwyczaja. Kieliszek staje się szybkim sposobem na złagodzenie stresu, lęku, cierpnia, sposobem na poprawę humoru lub „podkręcenie” pozytywnych emocji – radości i szczęścia. Głód pojawia się wbrew intencji człowieka. Chory może zdecydowanie czuć, że nie chce już pić, lecz głód pojawi się pomimo wszystko. To uczucie jest nieodparte i narastające. 

 

 

Jakie są objawy głodu?

 

Uczucia: rozdrażenienie, nierwowość, złość, wściekłość, poirytowanie, smutek, lęk, zazdrość i żal względem osób pijących, wstyd i upokorzenie związane z własną słabością wobec nałogu, poczucie winy i krzywdy, obniżenie poczucia własnej wartości.

Zachowania: konfliktowość, inicjowanie kłótni, szukanie okazji do wyżycia się na kimś, krzyki, przemoc, niszczenie przedmiotów, agresja, izolacja od rodziny i znajomych, rezygnacja z leczenia, przekonanie o braku sensu leczenia, koncentrowanie uwagi na wyzwalaczach, jak np. otwieranie puszki, obserwowanie butelek w sklepie itp., powracanie do starych nawyków związanych z piciem.

 

Szybki detoks – czy to jest bezpieczne?

 

Warto podkreślić, ze detoksykacja nie ogranicza się do podania kroplówek czy leków. Wielu chorych chciałoby jak najprędzej pożegnać się z przykrymi dolegliwościami. Co więcej, są nawet ośrodki czy punkty reklamujące swoje usługi hasłem „szybki detoks”. Takie pojęcie nie istnieje – co więcej, nie byłoby korzystne dla organizmu człowieka uzależnionego.

Detoks powinien trwać co najmniej od 7 do 10 dni, według kryteriów Narodowego Funduszu Zdrowia. Z doświadczenia jednak wiemy, że czas ten powinien być indywidualny dla każdego pacjenta i powinien uwzględniać m.in. stopień zaawansowania choroby, ogólny stan psychiczny i fizyczny człowieka oraz poziom toksyn.

 

Co po detoksie?

 

Podkreślamy, że detoks nie jest leczeniem, ale niezbędnym wstępem – przygotowaniem do właściwej terapii. Po oczyszczeniu i wzmocnieniu organizmu pacjent musi podjąć profesjonalne leczenie, które pomoże mu nauczyć się życia bez alkoholu.