Objawy DDA – kim są dorosłe dzieci alkoholików?
Nie każdy z nas miał to szczęście i przywilej dorastania w kochającej rodzinie, która wyposażyła nas w stabilne poczucie własnej wartości i umiejętność budowania związków. Niestety duża część wychowywała się w domu, w którym przynajmniej jeden rodzic pił. Takie osoby to dorosłe dzieci alkoholików, które nigdy nie mogły cieszyć się młodzieńczymi latami, dorastać w spokojnej atmosferze i prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Dlaczego tak się stało i jakie są najczęstsze objawy DDA? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Jaka atmosfera panuje w domu DDA naznaczonym chorobą alkoholową przynajmniej jednego rodzica?
Jak łatwo się domyślić, codzienne funkcjonowanie w takim środowisku nie jest łatwe. Każda osoba przyjmuje tam określone role i wszyscy mają między sobą niepisany pakt, który nakazuje zachowanie milczenia na temat panującej sytuacji. Jeśli pije mąż, to żona często bierze na siebie winę, wpada w rolę ofiary i całymi dniami i nocami zastanawia się, jak rozwiązać problem, zaniedbując zupełnie swoje dzieci. Dodatkowo cała rodzina działa tak, żeby świat zewnętrzny za nic w świecie nie dowiedział się o tym, co dzieje się za ich drzwiami. Wszyscy kryją alkoholika, chodzą wokół niego na palcach i żyją w ciągłym poczuciu winy, wstydu, napięcia i strachu.
Jak dorosłe dzieci alkoholików radzą sobie w domu?
DDA przyjmują wtedy skraje role. Biorą na siebie całą odpowiedzialność za dorosłych i rodzeństwo lub chcą za wszelką cenę rozładować napięcie, stając się maskotką. Bywa też, że zupełnie się wycofują, najchętniej spędzają czas w samotności i nie wyrażają żadnych uczuć lub biorą całą winę na siebie i są często poniżane przez rodziców.
Objawy DDA, czyli osób, które nigdy nie mogły być dziećmi
DDA nie otrzymały od rodziców poczucia bezpieczeństwa, bliskości, miłości, uwagi i zaufania. Wszystkie te cechy są podstawą do zbudowania szczęśliwego i satysfakcjonującego związku uczuciowego w dorosłym życiu. Do głównych objawów dorosłych dzieci alkoholików należy więc przede wszystkim nieumiejętność nawiązywania bliskich relacji z ludźmi. Takie osoby często myślą, że nie zasługują na miłość, nie potrafią zaufać drugiej osobie i odczuwają ogromny strach przed stworzeniem rodziny na wzór swojej własnej.