Życiowa pasja sposobem na walkę z nałogiem

Każde uzależnienie dotyczy zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Każdy nałóg jest chorobą – i choć alkoholikiem, narkomanem czy hazardzistą jest się już całe życie, można powrócić do normalnego życia. By terapia miała większe szanse powodzenia i zmniejszyć ryzyko ulegnięcia pokusie w przyszłości, warto znaleźć sobie zajęcie, które zajmie czas i myśli osoby uzależnionej. Odnalezienie prawdziwej pasji może stać się dobrym sprzymierzeńcem w walce z patologicznym głodem.

 

Powrót do życia sprzed nałogu bywa ciężki. Trzeba skonfrontować się z konsekwencjami uzależnienia, co bywa nierzadko dodatkowym obciążeniem psychicznym. Osoby uzależnione często bowiem ranią najbliższych, doprowadzają do problemów w życiu zarówno osobistym, jak i zawodowym. Osoby, które postanawiają rozpocząć życie w abstynencji, muszą się zmierzyć nie tylko z rzeczywistością, ale też patologicznym głodem. W walce z nim nie wystarczy tylko unikanie sytuacji, które mogłyby zintensyfikować potrzebę zaspokojenia tego głodu. Ważne jest, by odnaleźć w życiu cel i skupić swoje myśli na jego osiągnięciu.

 

Nie bez powodu ośrodki leczenia uzależnień zapewniają nie tylko wsparcie medyczne i terapeutyczne, ale też zorganizowanie czasu wolnego. Poświęcenie się różnym zajęciom sportowym pozwala zająć myśli, ale też hartować zarówno ciało, jak i ducha. Zaspokojona zostaje również potrzeba rywalizacji, zwiększa się poczucie wartości, w organizmie wytwarza się adrenalina. Odnalezienie przyjemności w sporcie poprawia znacznie samopoczucie, a to z kolei oddala od chęci sięgnięcia po niedozwolone używki.

 

Pasja to nie tylko sport. Wsparciem dla terapii uzależnień może być też inne hobby jak na przykład malarstwo, rysowanie, robótki ręczne, modelarstwo, taniec, śpiew, gra na instrumencie muzycznym, podróżowanie, a nawet łowienie ryb – ważne, by robić to, co się kocha i co dostarcza przyjemności, zajmuje myśli, pozwala się zrelaksować. We wszystkim należy jednak zachować zdrowy umiar - by pasja z kolei nie przerodziła się w uzależnienie!

0

Zostaw komentarz