Uzależnienie od marihuany – objawy, skutki i leczenie

Temat tego narkotyku jest wyjątkowo kontrowersyjny. Wiele osób uważa, że konopie są niesłusznie demonizowane, zwłaszcza w porównaniu do innych używek (papierosy, alkohol). Choć kwestia legalizacji/depenalizacji marihuany to zupełnie osobny temat, nie należy zapominać, że jest to jednak substancja psychoaktywna – co oznacza, że może uzależniać, a jej regularne zażywanie niesie ze sobą określone skutki dla organizmu. Dowiedz się, jakie objawy oraz drogi leczenia istnieją dla tego konkretnego nałogu.

 

Objawy i skutki uzależnienia od marihuany

Tak jak w przypadku każdego innego nałogu, objawy uzależnienia od marihuany można podzielić na fizyczne i psychiczne. Objawy fizyczne to między innymi:
- zaburzenia nastroju,
- pojawienie się zachowań agresywnych,
- częściowe upośledzenie funkcji poznawczych.


Do skutków psychicznych, które są równie groźne, zaliczamy:
- brak kontroli nad ilością zażywanego narkotyku i częstotliwością jego zażywania,
- odczuwanie przymusu palenia,
- potrzeba ciągłego zwiększania dawki.

Skutki długotrwałego palenia marihuany mogą objawiać się jako bóle gardła, infekcje dróg oddechowych oraz problemy hormonalne: zaburzenia miesiączkowania u kobiet i zaburzenia produkcji testosteronu u mężczyzn. Substancja ta znacząco obniża także refleks i wpływa na zdolności intelektualne. Może także upośledzać funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację, proces integracji informacji. W ciężkich przypadkach uzależniona jednostka może zmagać się z zaburzeniami percepcji, omamami, napadami lękowymi i stanami depresyjnymi. Wszystko to razem znacznie wpływa na zdolność budowania i podtrzymywania relacji z innymi ludźmi i może stać się przyczyną wielu kryzysów w życiu prywatnym i zawodowym.


Uzależnienie od marihuany – leczenie

Najbardziej powszechna droga leczenia w przypadku tego nałogu to psychoterapia w połączeniu z odpowiednio dobranymi lekami. Środki te mają przede wszystkim pomóc pacjentowi w radzeniu sobie ze skutkami uzależnienia: stanami lękowymi, zaburzeniami snu itd.


Kluczem do całkowitego wyleczenia jest uświadomienie sobie problemu i chęć ponownego stawienia czoła rzeczywistości takiej, jaka ona jest, bez wspomagania się substancjami psychoaktywnymi.

0

Zostaw komentarz