14/04/2023 0 Komentarze
Uzależnienie od hazardu
Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10 patologiczny hazard należy do kategorii zaburzeń nawyków i popędów. Do rozpoznania uzależnienia konieczne jest wystąpienie symptomów opisanych w tym artukule.
Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10 patologiczny hazard należy do kategorii zaburzeń nawyków i popędów. Do rozpoznania uzależnienia konieczne jest wystąpienie następujących symptomów:
- dwa lub więcej epizodów w ciągu ostatnich 12 miesięcy,
- hazard jest kontynuowany pomimo braku zysku i uczucia dyskomfortu,
- intensywna chęć gry i niezdolność do opanowania pragnienia siłą woli,
- pochłonięcie wyobrażeniami na temat gry oraz towarzyszących jej okoliczności.
Hazardzista gra nie tylko dla rozrywki, określając konkretną kwotę, którą dysponuje, lecz sednem nałogu jest napięcie związane z ryzykiem utraty pieniędzy oraz niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą przypadkowość gry. Wierzy, że wygrana odmieni jego życie.
Uzależnienie od hazardu – objawy
- Utrata zainteresowania tym, co do tej pory było ważną częścią życia np. hobby, aktywność sportowa itp.
- Brak pieniędzy, regularne pożyczki od rodziny lub znajomych, znikanie gotówki z domu, sprzedawanie różnego rodzaju rzeczy.
- Ciągłe rozdrażnienie, skłonność do agresywnych zachowań, częsta zmiana nastroju.
- Patologiczne kłamstwa, zwłaszcza na temat pieniędzy.
- Izolacja od rodziny i przyjaciół.
- Zaniedbywanie własnego wyglądu i zdrowia.
W ostatniej fazie uzależnienia od hazardu (utrata nadziei) następuje kulminacja autodestrukcyjnych zachowań. Chory może podejmować próby samobójcze, trafić do więzienia, sięgnąć po substancje psychoaktywne lub przyjmować groźby ze strony wierzycieli.
Skutki uzależnienia od hazardu
Osoby uzależnione od hazardu zaniedbują sen, ograniczają aktywność fizyczną oraz stosują niewłaściwą dietę. Długotrwały stres i napięcie związane z ryzykiem utraty pieniędzy prowadzą do nadciśnienia i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Patologicznemu hazardowi często towarzyszy nadmierne spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków, a także niskie poczucie wartości, wyrzuty sumienia i wstyd, które prowadzą do depresji.
Ośrodek terapeutyczny Stare Juchy prowadzi terapie indywidualne i grupowe dla osób uzależnionych od hazardu. Oferuje także konsultacje z psychologiem lub psychiatrą oraz organizuje zajęcia psychoedukacyjne i warsztatowe/treningowe. W razie konieczności umożliwia również wykonanie niezbędnych badań ambulatoryjnych.
Komentarze
Zostaw komentarz