Psychoterapia w leczeniu uzależnień

Walka z nałogiem to walka na wielu płaszczyznach. Często bowiem mamy do czynienia z uzależnieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego w leczeniu uzależnień każdego typu wykorzystuje się różne metody, w tym także psychoterapię.

 

Co jest istotą psychoterapii w leczeniu uzależnień?


Nie wystarczy odtrucie organizmu, by rozpocząć nowe życie bez nałogów. Uzależniony musi sam chcieć coś zmienić w swoim życiu i poczuć motywację do walki z uzależnieniem. Nieważne, czy chodzi o alkoholizm, narkomanię, lekomanię, hazard czy też seksoholizm - początek walki z każdym zniewoleniem musi mieć miejsce w głowie uzależnionego. Pokonanie choroby, jaką jest nałóg, zależy tylko od uzależnionego. Na alkoholizm, seksoholizm, lekomanię, narkomanię, itp. nie ma innego „lekarstwa” - nałóg trzeba przepracować i na nowo nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie.

 

Psychoterapia ma na celu m.in. skonfrontowanie uzależnionego z nałogiem i uświadomienie mu jego skutków, przepracowanie mechanizmów nałogu. Każdy przypadek, każdy pacjent jest inny. Dlatego nie ma jednego, uniwersalnego schematu psychoterapii. Na podstawie konsultacji z pacjentem i rozpoznaniu skali jego problemu, ustalany jest dalszy plan działania. Czasem sprawdzają się regularne spotkania terapeutyczne, czasem zalecane jest leczenie w zamkniętym ośrodku.

 

Co decyduje o skuteczności terapii?

Psychoterapia wymaga współpracy pacjenta z terapeutą. Uzależniony musi chcieć zerwać z nałogiem, a psychoterapeuta wspiera go w tym i motywuje do zmiany życia. Istotnym aspektem jest również nauka asertywności oraz umiejętności radzenia sobie w kłopotliwych sytuacjach - na przykład gdy ktoś z otoczenia alkoholika częstuje go alkoholem i nie przyjmuje odmowy. Psychoterapia pomaga znaleźć w sobie motywację do radzenia sobie z szeregiem emocji pojawiających się po uwolnieniu od czynnika uzależniającego, a także do zmierzenia się z konsekwencjami wcześniejszego życia w nałogu.

 

Psychoterapia odbywa się zarówno w formie indywidualnych, jak i grupowych spotkań. Ich częstotliwość dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.

0

Zostaw komentarz