Powrót do nałogu – jak ponownie radzić sobie z tym samym problemem?

Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem mamy do czynienia, przyczyna regularnego sięgania po alkohol, papierosy, narkotyki, gry hazardowe i inne jest podobna. Zawsze chodzi o ucieczkę od problemów, zagłuszenie wewnętrznego krytyka i ukojenie bólu egzystencjalnego. Niektórzy zdobywają się w końcu na rozpoczęcie terapii, ale nie zawsze są w stanie wytrwać w swoich postanowieniach. Czy powrót do nałogu zaprzepaszcza wszystko, czego takie osoby nauczyły się na terapii i przekreśla szanse na wyjście z uzależnienia raz na zawsze? W tym artykule przyjrzymy się problemowi
ponownego sięgania po kieliszek czy narkotyki po opuszczeniu ośrodka odwykowego, detoksykacji, psychoterapii indywidualnej i grupowej.

 

Dlaczego po zakończeniu leczenia nierzadko następuje powrót do nałogu?

Należy jasno powiedzieć, że tak naprawdę walka z uzależnieniem trwa każdego dnia i już do końca życia osoba dotknięta
tym problemem pozostanie niepijącym alkoholikiem czy byłym narkomanem. Powodów powrotu do nałogu jest wiele, ale skupmy się na tym najbardziej podstawowym. Jest sporo prawdy w powiedzeniu, że wszystko zaczyna się w głowie. To właśnie motywacja wewnętrzna w każdej dziedzinie życia ma decydujące znaczenie. Ma największą moc, bo pochodzi tylko i wyłącznie od nas i nie jest dyktowana z zewnątrz. Jeśli uzależniona osoba idzie na terapię ze względu na dobro bliskich czy współpracowników, ale sama nie dostrzega, że jest chora, to nie wróży to pozytywnie na przyszłość. Taka osoba może podświadomie sądzić, że wraz z zakończeniem leczenia w ośrodku jest już w pełni zdrowa i w nagrodę może co jakiś czas pozwolić sobie na substancję odurzającą.

 

Powrót do nałogu – jak ponownie radzić sobie z tym samym problemem?

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego sięgamy po dane substancje, jaki był powód pójścia na terapię, a także czy i dlaczego zależy nam na wyjściu z uzależnienia. To pozwoli nam dostrzec prawdziwe przyczyny i znaleźć siłę do powrotu na terapię. Nasz kameralny ośrodek służy pomocą w zakresiewalki z nałogami, a kadra specjalistów wspiera Pacjentów na każdy etapie procesu wychodzenia z uzależnienia.

0

Zostaw komentarz