Grupy wsparcia – jak pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym?
Leczenie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, hazardu i innych używek to długofalowy proces wymagający pełnego zaangażowania pacjenta. Rozpoczęcie terapii to nie wszystko. Liczą się przede wszystkim osobiste pobudki uzależnionej osoby, a nie to, że chcemy odkupić swoje winy względem rodziny, uspokoić ją czy uśpić jej czujność. Nie podejmujemy leczenia dla innych, tylko dla siebie. Tylko wtedy, kiedy dostrzeżemy problem i zrozumiemy jego wagę, a także poczujemy głęboką chęć zmiany swojego życia, terapia ma szansę na powodzenie. Oprócz oczyszczania organizmu w przypadku narkomanii czy choroby alkoholowej i psychoterapii ze specjalistą niezwykle pomocne są grupy wsparcia.
Grupy wsparcia dla uzależnionych i współuzależnionych - czym są i jak działają?
Oprócz pomocy, której udzielają profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień, istnieje także społeczna forma pomocy. Są to grupy wsparcia, do których należą osoby zmagające się z podobnymi zaburzeniami, uzależnieniami, lękami i mają podobne doświadczenia życiowe. Takie zrzeszenia powstają zarówno wśród osób bezpośrednio zmagających się z danym problemem, jak i wśród ich rodziny czy przyjaciół w formie stacjonarnej lub wirtualnej z pełną anonimowością. Wzajemna pomoc psychospołeczna polega na wymianie informacji i rozmowie z kimś, kto zna problem z autopsji.
Jak grupy wsparcia pomagają osobom uzależnionym i współuzależnionym?
Gdy jesteśmy uzależnieni od hazardu czy narkotyków, to za wszelką cenę chcemy ukryć nasz problem przed innymi przez co stopniowo stajemy się coraz bardziej samotni i wyobcowani. Mamy wrażenie, że wszyscy wokół są normalni, a tylko z nami jest coś nie tak. Tak samo jest z osobami współuzależnionymi. Dzięki grupie wsparcia zrozumiesz, że nie jesteś sam. Podzielisz się z innymi swoimi doświadczeniami, wysłuchasz ich historii i razem poczujecie ogromne zrozumienie i siłę do walki z problemem. Osoby uzależnione zmotywują się do podjęcia czy kontunuowania terapii, a osoby współuzależnione będą mogły w końcu bez wstydu wyrazić swoje uczucia i obawy.