Depresja a uzależnienie

Najnowsze statystyki WHO (1) pokazują, że już niemal miliard osób na całym świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Ocenia się, że około 5% populacji choruje na depresję, a jej objawy niezwykle często wykazują także osoby zmagające się z nałogami.

 

Depresja a uzależnienie

Każdy nałóg sprawia, że powoli tracimy kontrolę nad własnym życiem, narażając się tym samym na rozwój problemów psychicznych i emocjonalnych. Osoby doświadczające przewlekle obniżonego nastroju często sięgają wówczas po środki psychoaktywne lub wykazują inne zachowania kompulsywne. Te dwa stany mogą występować równocześnie w różnych wariantach:

  • pierwotnie występujące zaburzenie psychiczne staje się przyczyną wykazywanych zachowań destrukcyjnych,
  • wyniszczający nałóg staje się bezpośrednim powodem pojawienia się stanów depresyjnych,
  • nałóg może być traktowany przez jednostkę jako odskocznia od przeżywanych problemów psychicznych, co wprowadza ją w błędne koło.

W każdym przypadku kluczem do wyzdrowienia jest właściwa diagnoza oraz podjęcie odpowiednich działań
terapeutycznych: psychoterapii, środków farmakologicznych, pobytu w ośrodku terapii uzależnień.

 

Co było pierwsze: uzależnienie czy depresja?

Osoba zgłaszająca się na odwyk w ośrodku leczenia nałogów często wykazuje objawy charakterystyczne dla depresji klinicznej: obniżenie nastroju, zaburzenia snu, uczucie wzmożonego niepokoju czy przewlekły stan anhedonii. Do zadań lekarza należy wówczas rozstrzygnięcie, czy objawy są następstwem przeżywanej choroby alkoholowej czy też mamy do czynienia ze współistnieniem innego zaburzenia psychicznego.

 

Rozpoznanie to JEST ważne w kontekście dobrania właściwej terapii, jednak niezależnie od postawionej diagnozy potrzebujesz wsparcia. Zwróć się o pomoc do zaufanego psychologa lub ośrodka leczenia uzależnień; skorzystaj z telefonu zaufania. Dostępni przez całą dobę specjaliści zawsze wskażą Ci dostępne drogi leczenia.

0

Zostaw komentarz