Ciąg alkoholowy – czym jest i jak go przerwać?

To jedna z przypadłości charakterystycznych dla osób, które nie są w stanie poradzić sobie z dotykającym je nałogiem. Ciąg alkoholowy to niezwykle poważny stan, niosący przykre konsekwencje nie tylko dla uzależnionej jednostki, ale i dla całego jej otoczenia.

 

Czym jest ciąg alkoholowy?

Potocznie nazywany także cugiem, stan ten jest ściśle powiązany z chorobą alkoholową, która wymknęła się już spod kontroli. W ten sposób określa się sytuację nieprzerwanego upojenia, które trwa dłużej niż jeden dzień. Permanentne odurzenie wywołuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak mdłości, wymioty, drżenie mięśni, bóle i zawroty głowy, a także możliwe omamy wzrokowe.

 

Ile zazwyczaj trwa pojedynczy cug? To zależy od stopnia uzależnienia i możliwości organizmu danej jednostki – może to być kilka dni, tygodni, miesięcy czy nawet lat. Im dłuższy ciąg, tym groźniejsze skutki zdrowotne odczuwane w przyszłości i większa trudność wydostania się ze szkodliwego nałogu.

 

Skutki ciągu alkoholowego

Nieprzerwana ekspozycja organizmu na używkę może powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych: psychologicznych i fizjologicznych. Regularne zażywanie substancji psychoaktywnych w dużych ilościach może prowadzić między innymi do:

  • uszkodzeń mózgu,
  • uszkodzeń organów wewnętrznych (serca, wątroby, trzustki),
  • zaburzeń procesów poznawczych,
  • chorób układu nerwowego, krwionośnego i sercowo-naczyniowego,
  • depresji, stanów lękowych, problemów ze snem i innych zaburzeń psychologicznych.

 

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Przerwanie tego stanu może być odczuwane jako trudne i bolesne, ale nie jest niemożliwe. Zazwyczaj wiąże się z detoksykacją, czyli zabiegiem odtruwania organizmu przeprowadzanym przez profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień. Choć wychodzenie z nałogu jest procesem wielokierunkowym i może potrwać wiele miesięcy, szybkie i skuteczne przerwanie stanu odurzenia to podstawa i klucz do sukcesu całej terapii. Dużą pomocą w procesie leczenia jest także wsparcie osób bliskich oraz zaufanych specjalistów.

0

Zostaw komentarz