Bezsenność - zaburzenie snu

Zaburzenia snu obejmują dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się: bezsenność (zbyt krótki sen) oraz zaburzenia rytmu okołodobowego (sen o nietypowych porach lub zbyt długi). W tym artykule opisujemy czym jest owa bezsenność oraz na czym polega jej leczenie.

Zaburzenia snu obejmują dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się: bezsenność (zbyt krótki sen) oraz zaburzenia rytmu okołodobowego (sen o nietypowych porach lub zbyt długi). Natomiast druga grupa związana jest z niewłaściwymi dla danych stadiów snu zachowaniami, takimi jak: somnambulizm, lęki nocne, koszmary senne itp.

 

Jeżeli stan pacjenta określony został przez lekarza jako prawidłowy, można mówić o pierwotnych zaburzeniach snu. Czasami są one wtórne w stosunku do chorób psychicznych, internistycznych czy neurologicznych lub wynikają z zażywania niektórych leków, alkoholu, narkotyków i innych używek. Stanowią typowy objawy wszystkich uzależnień.

 

Bezsenność to najpowszechniej występujący rodzaj zaburzeń snu. Może się objawiać trudnościami w zasypianiu, częstymi wybudzeniami lub krótkim snem dobowym, co z kolei prowadzi do pogorszenia samopoczucia w ciągu dnia. Osoby, które się z nią zmagają, mają kłopoty z koncentracją, towarzyszy im zmęczenie, apatia, bóle głowy i obniżenie nastroju.

 

Na czym polega leczenie zaburzeń snu?


Rozpoznanie bezsenności polega przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, choć czasami konieczne okazuje się wykonanie badania polisomnograficznego, czyli całonocnej rejestracji czynności bioelektrycznej mózgu, ruchów gałek ocznych, napięcia mięśniowego oraz aktywności oddechowej. Sam proces leczenia powinien skupiać się głównie na przestrzeganiu zasad higieny snu. Oto kilka z nich:

 

  • Przebywaj w łóżku maksymalnie 7 godzin na dobę oraz unikaj drzemek w ciągu dnia.
  • Po wybudzeniu lub w razie trudności z zaśnięciem wstawaj z łóżka.
  • Zadbaj o to, aby pomieszczenie, w którym śpisz, było ciche i przewietrzone.
  • Na kilka godzin przed snem nie uprawiaj aktywnego wysiłku fizycznego, gdyż ma to działanie rozbudzające.
  • Wyeliminuj możliwość spoglądania w nocy na zegar.

 

W zależności od czasu trwania wyróżnia się bezsenność ostrą (kilka dni), krótkotrwałą (do 4 tygodni) oraz przewlekłą (powyżej miesiąca). Ta ostatnia wymaga ustalenia, czy zaburzenie jest dolegliwością pierwotną, czy wtórną, a więc jednym z objawów innej choroby np. uzależnienia lub depresji.

0

Zostaw komentarz