21/03/2022 0 Komentarze
Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) – zasady leczenia i objawy
Wyjście z nałogu to ogromny wysiłek, na który można się zdobyć tylko przy dostatecznie silnej woli oraz wsparciu otoczenia. Należy pamiętać, że odstawienie nadużywanej substancji to dopiero początek tej trudnej drogi, a ludzki organizm potrzebuje niekiedy sporo czasu, aby wrócić na tory prawidłowego funkcjonowania. Czym objawia się alkoholowy zespół abstynencyjny i w jaki sposób możemy go leczyć?
Alkoholowy zespół abstynencyjny – objawy
AZA to szereg objawów psychopatologicznych oraz somatycznych, które mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie osoby uzależnionej. Jego przebieg różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z AZA powikłanym czy niepowikłanym.
Odmiana niepowikłana może nieść ze sobą następujące skutki:
- lęk i niepokój,
- zaburzenia snu,
- drażliwość,
- potliwość,
- nudności i wymioty,
- drżenie dłoni, powiek, języka,
- tachykardia,
- halucynacje.
Ciężka, powikłana postać AZA może z kolei powodować:
- objawy typowe dla majaczenia alkoholowego,
- dezorientację,
- znaczne pobudzenie psychoruchowe,
- zaburzenia rytmu domowego,
- napady padaczkowe,
- Zespół Wernickego-Korsakowa (związany z niedoborem witaminy B1),
- halucynozę alkoholową,
- zaburzenia depresyjne i myśli samobójcze,
- uszkodzenia poszczególnych organów (serca, jelit, żołądka, wątroby i innych).
Alkoholowy zespół abstynencyjny – leczenie
Sam zespół abstynencyjny, jeśli występuje w postaci mało nasilonej, nie wymaga leczenia jako takiego. Jest on bowiem tylko następstwem właściwego problemu – uzależnienia od substancji psychoaktywnej. Łagodzenie objawów AZA w warunkach domowych polega więc głównie na ograniczeniu abstynentowi wszelkich drażniących bodźców (światła, hałasu), wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej, stworzeniu odpowiednich warunków wypoczynku oraz zapewnieniu wsparcia psychologicznego i emocjonalnego.
W przypadku wystąpienia cięższych powikłań AZA w grę wchodzi leczenie na oddziale detoksykacyjnym, gdzie włączone zostają leki benzodiazepinowe o dzi
Komentarze
Zostaw komentarz