5 najpopularniejszych pytań o detoksykacji

Osoba zmagająca się z uzależnieniem nie tylko ma problem ze sferą psychiczną. Wskutek nadużywania alkoholu, nikotyny czy narkotyków dotknięte jest przede wszystkim ciało. Zanim narkoman czy alkoholik uda się na terapię grupową bądź indywidualną, warto zacząć od solidnego oczyszczenia organizmu ze szkodliwych i niszczących substancji. W tym celu stosuje się detoksykację, którą opiszemy w tym artykule krok po kroku i odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania w tym zakresie.

1. Detoksykacja – co to?


Jak sama nazwa wskazuje, jest to usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli przez dłuższy czas przyjmuje się substancje bardzo silnie oddziałujące na serce, wątrobę czy trzustkę, to niemal wszystkie układy w organizmie człowieka są przeciążone. Niedostarczanie ciału składników potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania niesie za sobą poważne konsekwencje - począwszy od niedoborów, a skończywszy na uszkodzeniu organizmu. Dlatego pierwszym punktem w leczeniu uzależnień powinno być dogłębne oczyszczenie fizyczne.


2. Kiedy koniecznie powinniśmy udać się na odtruwanie?


Każda osoba świadoma swojego nałogu, która chce z nim zerwać, powinna niezwłocznie poddać się detoksykacji. Jeśli w dodatku czujesz się słabo, masz silne bóle głowy, brzucha, biegunkę, zdarzają się wymioty, omdlenia, drgawki, przyspieszone bicie serca czy słaby puls, to najwyższy czas, żeby udać się do specjalisty od odtruwania.


3. Jak przebiega oczyszczanie organizmu?


Po odstawieniu substancji psychoaktywnych organizm przeżywa szok. Pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak nadciśnienie, silne bóle mięśni, omdlenia, zaburzenia rytmu serca czy nerwowość. Dlatego bez farmaceutyków się nie obejdzie. W zależności od stanu chorego podaje mu się dożylnie lub doustnie elektrolity i witaminy, które mają za zadanie uzupełnić niedobory.


4. Gdzie zgłosić się na odtruwanie?


Najlepiej do specjalistycznego ośrodka zapewniającego profesjonalną opiekę całodobową. Ważne, żeby w tym najtrudniejszym momencie mieć wsparcie kompetentnych osób zamiast samodzielnie walczyć ze sobą, gdzie przecież na każdym kroku czekają pokusy powrotu do nałogu. Oprócz tego mogą pojawić się mniej i bardziej nasilone lęki wymagające pomocy specjalisty.


5. Dlaczego warto poddać się detoksykacji?


To pierwszy i najbardziej wymagający krok do wyzwolenia się ze szponów niszczącego nałogu. Zajmuje od kilku do kilkunastu dni i przynosi duże efekty w krótkim czasie. Taki proces w bezpieczny i kontrolowany sposób oczyszcza osłabiony organizm. Równolegle z leczeniem fizycznym odbywa się wprowadzenie do leczenia psychologicznego, co pozytywnie wpływa na pacjenta.


Jeśli szukasz wsparcia w powrocie do pełnej trzeźwości, to zacznij od detoksykacji w naszym ośrodku.

0

Zostaw komentarz